Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 2024-05-17, 6:40 PM

Вітаємо Вас на сайті Верховинобистрянської ЗОШ І-ІІ ступенів

Меню сайту
Категорії розділу
ВИХОВНА РОБОТА [3]
Методична робота [3]
Методична скарбничка [6]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 52
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів


Народжені з полум'я лемківської ватри
2017-05-08, 5:25 PM

Виховний захід

«Народжені з полум’я лемківської ватри»

Мета: залучити учнів до духовної спадщини свого народу, зацікавити дітей вивченням та дослідженням історії свого рідного села або міста, його традиції, звичаї; виховувати любов до рідного краю, отчого дому; прагнення дбати про добробут своєї  рідної землі.

Обладнання: карта Лемківщини, музичні записи лемківських пісень, ноутбук, відеоматеріали з історії життя лемків, світлини.

 

 

Хід уроку:

І. Органiзацiя класу

Епіграф

Люблю тебе, мій рідний краю,

Мов до матусі я горнусь.

Ридаєш ти – і я ридаю.

Смієшся ти – і я сміюсь.

В. Ґренджа-Донський

«Вертай, вертай, моя доню,
В наші рідні сині гори,
Бо за мною і за вами
Юж давно бануют они...
»

Марія Янко

II. Основна частина уроку

  1. Вихователь

– Дозвольте привітати вас на нашому виховному заході. Його тема буде такою ж урочистою, як і цей день

« Народжені з полум’я лемківської ватри».

 Дитинства світ… Земля дитинства… Які чудові, теплі слова… Говориш їх і уявляєш батьківський дім, чуєш колискову, яку співає матуся. Немає в житті нічого більш важливого та близького, чим  земля батьків – рідний край. З чого починається Батьківщина?

Учениця:

Рідний край! Починається він із батьківського порога, стежини до хати, що ніжно стелеться в садочку. Для кожної людини найдорожчий той край , де вона народилася, звідки пішла у світ. Людина завжди з великою любов’ю і душевним трепетом згадує місця, де вона народилася, де минуло її дитинство.

Учениця: Рідний край! Це та стежина, якою вранці я йду до школи. Це вулиці і будинки мого рідного села, це голубе плесо ставків, і всі ті кущики та дерева, що разом зі мною співають пісню мого дитинства.

Учениця: Рідний земля! Рідне село! Вони зігрівають  душу кожного із нас. Це тепло проникає глибоко до серця. І де би ми не були, манить  до себе, кличе з далеких доріг до рідного села, до отчого дому. Здається, немає нічого кращого на світі за побачення зі знайомими вулицями, батьківською хатою,  рідним селом.

Вихователь: Наша рідна земля – наша гордість, і кожен із нас несе цю гордість по життю. А якщо скласти маленькі батьківщини кожного з нас, вийде велика держава Україна. А яке місце у вашому селі або місті найкраще для вас? Чим ви особливо пишаєтесь?

(Відповіді учнів)

Вихователь: протягом двох місяців ми працювали над своїм власним проектом «Земля мого дитинства», в якому зібрали розповіді про рідні місця.

Лемківщина. Що це за земля? Що ми знаємо про неї? Хто такі лемки? Де і як вони жили? На ці питання нам дадуть  відповіді запрошені професора  історії.

Професор історії 1.

        На мальовничих схилах Карпат, порослих ялицею, смерекою та буком, з обох боків Низького Бескиду, від річки Сан та її притоки річки Ослави на захід поза річку Попрад розкинулась невелика територія, що споконвіку була заселена українцями-лемками — Лемківщина.

       Назва лемки і Лемківщина походить від слова "лем", яке на лемківському діалекті означає "тільки". Самі лемки називали себе "руснаками", а свою мову "руською". Багато місцевостей на Лемківщині має, крім основної назви, ще й додаток "руський" для відрізнення від місцевостей подібної назви, що заселені поляками чи словаками. Так у північній частині Лемківщини відомі села Ропиця Руська, Устя Руське, Королева Руська та інші.

       Заселення Лемківщини почалося давним-давно. Є історичні дані про те, що за княжих часів ці землі входили до складу Червенських городів і разом з ними належали до Київської Русі, а після її розпаду — до Галицько-Волинського князівства. З половини XIV століття північна частина Лемківщини розділила долю решти Галичини, отже знаходилася під пануванням шляхетської Польщі. Відповідно південна частина — під пануванням угорських і чеських королів. Треба відмітити, що в XV–XVI століттях відбувалося суцільне заселення Лемківщини. Вже тоді з'явилися майже всі населені пункти, відомі на сьогоднішній день.

       З 1772 р., тобто від першого розділу Польщі, до кінця першої світової війни вся Лемківщина перебувала в межах Австро-Угорської монархії. Між першою і другою світовими війнами північна частина опинилася в межах панської Польщі, а південна — в межах буржуазної Чехословаччини.

        Вересень 1939 року не приніс Лемківщині визволення, бо демаркаційна лінія між Радянським Союзом і Німеччиною лягла по річці Сан. 3 вересня 1939 по січень 1945 року Лемківщина знаходилась під німецько-фашистською тимчасовою окупацією. Після розгрому гітлерівської Німеччини територія Лемківщини ввійшла в склад Польської та Чехословацької народних республік.

Професор історії 2.

     Протягом довголітнього перебування Лемківщини під іноземним пануванням її населення зазнавало всіляких утисків і лиха.

      В минулому лемки займалися переважно хліборобством, особливо в низинних місцевостях, і випасом великої рогатої худоби, а також овець, кіз. Значне поширення мали тут домашні промисли: ткацтво, гончарство, ковальство, шевство, різьблення по дереву.

     Джерелами заробітків було ще каменярство, — виготовлення з гірського пісковика жорнових каменів, брусків для заточування кіс, а також виробництво дьогтю, який лемки розвозили по містах і селах Галичини, а часом і далі.

     Економічне становище лемків було тяжке. Це був відсталий, занедбаний край, населення якого жорстоко експлуатувалось. Тим і характерний був для лемків Їх віковічний потяг до наддніпрянської України, до культури великого російського народу, за що вони немало страждали протягом всієї історії.

Виходу з важкого економічного становища лемки шукали за панування Австрії та панської Польщі в еміграції до Америки, внаслідок чого велика частина лемків опинилася за океаном.

      Однак лемки вміли не тільки страждати. Вони боролися проти соціального і національного гніту. Були на Лемківщині свої народні месники-повстанці; був активний опір політиці Австро-Угорщини і панській Польщі, за що австро-угорські власті арештовували непокірних, розстрілювали і саджали в концентраційний табір Талергоф, а польські санаційні власті "пацифікували"і вивозили в концентраційний табір Березу Картузьку; активно боролися лемки і проти німецько-фашистських окупантів у підпіллі, в партизанах.

    Про страшну трагедію – операція «Вісла»  ми дізнаємось в наступних наших дослідженнях

Вчитель.

Ну от ми і дізналися про Лемківський край. Це учні наша земля, де ми зараз живемо. Наша мала Батьківщина.

Звучить лемківська  пісня «Полетів би- м на край світа».

 Виходить культурознавець. Серед різних обставин, тяжкого життя, витворили мешканці західних Карпат, ці тихі працівники — Лемки — багату пісенну культуру. Українські знавці доказують, що так, як українська мова ділиться на кілька говірок, між якими є лемківський говір, подібно також і українська пісня — ця мова душі має дві головні відміни. Відміни ці не є дуже давні, є новішого походження. Одна частина, це східна — придніпрянська, більше поступова, друга частина карпатська (гірська), більше старинна. Туть саме належать між іншими й наші лемківські пісні. Лемко, що не любить з природи новостей, не спішився, щоб і свою пісню змінювати. До тепер ще співають старі, типово українські, обрядові пісні,

Звучить пісня «Під облачком»

Учениця 1.

Лемківська доля ся деси згубива.
Де она гнески - нихто не відат.
А сонце і далі ся в горах ховат,
Та лемки чогоси того не видят.

Они за тими вершками сумуют
І часто сой до них ночами приходят
І каждий си горак з ними погадат,
А потим юж житя най його пропадат.

А доля лемківська сой деси ходит
І глядат стежку до своєй родини.

Учениця 2.       Лемки-лелеки

Де зорі величні понад небесами

Близенько до сонця, до серця, до мами…

Од отчої хати, де тихая річка,

Безмежні простори і рідні потічки.

 

До свого гніздечка вертає пташина,

Лишаючи землі, чужії країни.

До рідного краю завжди серце лине

У згадці прадавній, старенькій світлині.

 

То лемки-лелеки зоріють світми,

Шанують могили з Святими Хрестами.

 

Учениця.

Нескорена пам’ять, мов кадри із фільму,

Як землю прадавню віддали свавільно,

Народ як худобу загнали в вагони,

Крізь терен і сльози від рідного дому.

 

Де мамина грушка, криниця стояла

Тепер нові ґазди там поле зорали.

Руїна у серці і розпач бездонний,

Та ріками сльози крізь крики і стогін.

 

«Ой мамцю, матусю, чого ти безсила!?

Дітей тих дрібненьких крилом не укрила?»

 

Учениця.

Злетіли у далі малі лелечата –

Не вижило, впало в дорозі багато.

Наповнена чаша – духовна криниця,

Свічею освічені ввічності лиця…

 

Гуркочуть громами, проллються дощами,

В тумані спливають, мов віщними снами.

Набатом б’ють, дзвоном, відлунюють в серці,

І серце до серця в молитві озветься:

 

  • Царице Небесна! Так щиро благаю,

Хай пам’яті вогник повік не згасає.

 

Учениця.

Лампадою світять попід образами,

Окрилені з дому від нас рушниками.

Летять над віками, зоріють світами,

Над горами линуть у даль журавлями.

 

Де мрія широка, де думка висока –

Там лемківська пісня ясна, синьоока,

Там лемківське слово розумне, величне –

Колиска народу священна і вічна.

 

Учениця.

В косицю обряди, звичаї вплітає,

Шануйте людей тих, що їх пам’ятають.

…де сонце за обрій спочити лягає,

Заблимають зорі із рідного краю.

 

Там тихі тумани століття гойдають,

Роки за роками у небо змивають.

Як лемківську пісню собі нагадаю…

Курличуть лелеки із отчого краю.

 

Звучить пісня «Горе долом ходжу»

         Вихователь: Ви молодці, бо дійсно не байдужі до долі «малої» Батьківщини. Саме небайдужість є однією з вирішальних рис патріота. На вашу думку, чи в силах сучасна молодь змінити на краще становище на селі та взагалі в країні? Яким ви бачити майбутнє своєї «малої» Батьківщини?

Вихователь: Я сьогодні переконалася, що ви виростите  справжніми синами й доньками рідної матері -України, не залишите її в біді, допоможете піднятись, розквітнути, щоб із гордістю і ви, і ваші діти могли сказати: «Ми – із Верховини Бистрої». Своє життя ви присвятите рідному краю, щоб вам не було соромно повертатись додому й бачити пусті вікна покинутих домівок.

Зараз ми переглянемо відеоматеріали про життя лемків, яких пересилили під час операції «Вісла». Цю трагічну сторінку нашої історії ми будемо досліджувати в майбутньому.

Перегляд документальних фільмів.

Вихователь. На сьогодні все. Але наше дослідження історії рідної землі продовжується. Свої роботи будемо презентувати на наступній годині спілкування

 

Категорія: ВИХОВНА РОБОТА | Додав: oksi30
Переглядів: 353 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz